Tadeusz Kubiak – 100-lecie urodzin. Konkurs recytatorski.

Od 2005 roku Biblioteka Pedagogiczna w Ciechanowie Filia w Płońsku organizuje Międzyszkolne Konkursy Recytatorskie o zasięgu powiatowym.

Imprezy zawsze organizowane są w okolicach 21 marca, czyli Światowego Dnia Poezji. XIX edycja konkursu pod hasłem „Wiersze Tadeusza Kubiaka - w 100-lecie urodzin” odbyła się 19 marca.

W tegorocznym konkursie wzięło udział 24 młodych recytatorów i recytatorek z 13 szkół podstawowych powiatu płońskiego. Jury dokonało następującego wyboru :

  • I miejsce – Bartosz Gmurczyk kl. V,  Szkoła Podstawowa w Chociszewie
  • II miejsce – Alicja Zakrzewska  kl. IV,  Szkoła Podstawowa w Kamienicy
  • III miejsce (ex aequo) – Blanka Przetacka kl. VI, Szkoła Podstawowa Nr 4 w Płońsku oraz Oliwia Grywińska kl. V, Szkoła Podstawowa w Stróżewie

Przyznano również 3 wyróżnienia dla : Amelii Hawryluk kl. IV ze Szkoły Podstawowej w Zaborowie, Anny Rzewińskiej kl. V ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Płońsku i Leny Świerczewskiej kl. IV ze Szkoły Podstawowej w Kołozębiu.

W imieniu Organizatora Konkursu, Kierownik Filii Pani Elwira Stolpa podziękowała wszystkim za udział oraz złożyła laureatom gratulacje.

Podziękowania trafiły też na ręce Roberta Malinowskiego Wiceprezesa Zarządu naszego Banku, za ufundowanie nagród oraz przekazanie gadżetów. Bank Spółdzielczy w Płońsku jest od wielu lat głównym sponsorem Konkursu. My również gratulujemy wszystkim uczestnikom i do zobaczenia za rok!

 

KIlka słów o Tadeuszu Kubiaku

Tadeusz Kubiak (ur. 16 maja 1924 w Warszawie, zm. 3 czerwca 1979 w Topoli k. Belgradu) – polski poeta, satyryk, autor utworów dla dzieci i słuchowisk radiowych.

Był absolwentem Gimnazjum im. Joachima Chreptowicza w Ostrowcu Świętokrzyskim. Debiutował w 1943 na łamach konspiracyjnego pisma „Jutro Poezji”. W czasie wojny należał do AK. Studiował filologię polską w Warszawie i Krakowie. Pracował w redakcjach „Pokolenia” i „Po prostu”, a od 1948 w Polskim Radiu. Wydawał zbiory wierszy, tworzył poematy. W 1949 zdobył dwa wyróżnienia za teksty pieśni masowych w konkursie Ministerstwa Kultury i Sztuki.

Po 1955 tworzył wiersze liryczne, żartobliwe i satyryczne. Pisał książki i piosenki dla dzieci. Autor tekstów pieśni masowych, piosenek żołnierskich i rozrywkowych.

Zmarł na zawał serca w Jugosławii, gdzie miał wydać wybór wierszy. Pochowany na cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie

Powrót