Wspomnienie o Śp. Janie Jacku Pepłowskim – wieloletnim Przewodniczącym Rady Nadzorczej Banku Spółdzielczego w Płońsku.

„Wspólną pracą a siłami zjednoczonymi” – tymi słowami księdza Piotra Wawrzyniaka podsumował Jan Jacek Pepłowski swoje wystąpienie w reportażu z okazji 120 lecia Banku Spółdzielczego w Płońsku w ubiegłym roku. Idea będąca od ponad 150 lat hasłem przewodnim wszystkich spółdzielców przyświecała  także  w życiu Jana Jacka Pepłowskiego.

Jan Jacek Pepłowski - urodził się w 1954 r. Ukończył Liceum Ogólnokształcące w Płońsku a następnie studia z zakresu melioracji w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Bezpośrednio po studiach, mieszkał i pracował w Ciechanowie, jednak krótko w wyuczonym zawodzie. Jego kontakt z bankowością rozpoczął się po przybyciu na ziemię płońską. Z Płońskiem związał się na stałe od 1985 roku, kiedy to zaczął prowadzić w pobliskich Cieciórkach gospodarstwo rolne. Bardzo szybko stał się też klientem Banku Spółdzielczego w Płońsku, a potem także jego udziałowcem. W 1987 roku został członkiem Rady Nadzorczej Banku Spółdzielczego w Płońsku a trzy lata później jej Przewodniczącym. Funkcję Przewodniczącego pełnił do chwili śmierci.

W latach 1994 - 2004  był reprezentantem sektora spółdzielczego w Radzie Nadzorczej Banku Gospodarki Żywnościowej S.A., a w latach 2001 – 2004 piastował funkcję Wiceprzewodniczącego Rady. Istniała bowiem wówczas zasada, że wszystkie kluczowe funkcje pełnili reprezentanci Skarbu Państwa, natomiast sektor spółdzielczy obsadzał stanowisko jednego Wiceprzewodniczącego Rady. Po utworzeniu w 1996 r. Mazowieckiego Banku Regionalnego S.A. został wybrany do jego Rady Nadzorczej. Niespełna dwa lata później objął stanowisko Przewodniczącego Rady Nadzorczej w tym Banku, które pełnił do 2006 r.

Jan Jacek Pepłowski w ostatnim czasie uczestniczył aktywnie we wszystkich najważniejszych wydarzeniach z życia zarówno Banku jak też całej bankowości spółdzielczej. Był wzorowym Przewodniczącym Rady, sprawującym swoją funkcję profesjonalnie i z ogromnym poświęceniem. Śledził na bieżąco wszystkie wydarzenia w bankowości i był inspiratorem wielu procesów w Banku. Rozumiał zachodzące zmiany ale też, lokalną specyfikę, znał wielu ludzi z sektora i był darzony ogromnym szacunkiem. Na poszerzanie wiedzy z zakresu bankowości przeznaczał swój czas wolny. Dzięki jego profesjonalizmowi oraz autorytetowi jakim się cieszył w Radzie wzorowo przebiegała współpraca Rady z Zarządem Banku.

Był człowiekiem rozważnym, zdystansowanym do codziennych problemów. Bardzo dbał o wizerunek Banku, patrzył na Bank „gospodarskim okiem” i często proponował różne usprawnienia. Doskonale orientował się w sytuacji sektora, znał realia otoczenia konkurencyjnego i był świadom szans, ale też i zagrożeń. Był przekonany, że podobnie jak na zachodzie Europy spółdzielczość bankowa w Polsce ma przyszłość i potencjał dynamicznego rozwoju.

Interesował się historią Banku, zawsze pamiętał o ludziach, którzy go tworzyli. To właśnie on rozpoczął zwyczaj odwiedzania grobów spółdzielców, byłych pracowników przed świętem zmarłych. Był też inicjatorem odrestaurowania w Płońsku nagrobka  dr Leona Rutkowskiego – jednego ze współtwórców dzisiejszego Banku Spółdzielczego w Płońsku.

Jan Jacek Pepłowski był prawdziwym spółdzielcą, stosującym wartości spółdzielcze w praktyce. Za zaangażowanie i profesjonalizm otrzymał wiele wyróżnień i odznaczeń, m.in.:

(Płońskie Gminne Dożynki 2017. Przedstawiciele Banku oraz goście odwiedzający nasze stoisko)

w 1995 r. - odznakę „Zasłużony dla województwa ciechanowskiego, w 2000 r. – złotą odznakę im. Franciszka Stefczyka” za zasługi dla bankowości spółdzielczej – nadaną przez Krajowy Związek Banków Spółdzielczych, w 2010 r. - odznakę „Zasłużony Działacz Ruchu Spółdzielczego” - nadaną przez Krajową Radę Spółdzielczą, w 2019 r. – honorową odznakę „Krzyża zasługi im. Ks. Piotra Wawrzyniaka za zasługi dla polskiej bankowości spółdzielczej” – nadaną przez Krajowy Związek Banków Spółdzielczych oraz także w 2019 r. – złote odznaczenie „Za zasługi dla polskiej bankowości spółdzielczej nadaną przez Bank Polskiej Spółdzielczości S.A.

Jak sam mówił w wywiadzie udzielonym na łamach Biuletynu Informacyjnego Banku Spółdzielczego w Płońsku: - „Istotą i sensem naszej organizacji oraz działalności wszystkich tych, którzy mają wpływ na jej los i kształt, jest dbałość o to, by ideały spółdzielcze były możliwe do osiągnięcia. Być może dzisiaj w innej formie niż kiedyś. Na przykład aktualnie spółdzielnia służy pomocą poprzez to, że ma możliwości udzielania różnorodnych form wsparcia środowiska w którym funkcjonuje. Pierwotna rola „Banku Spółdzielczego” również sprowadzała się do tego, iż było to towarzystwo wzajemnego kredytu czyli zespół ludzi, którzy mieli wspierać się finansowo. Dzisiaj jest to działalność bardziej komercyjna… Trzeba dodać, że historia idei spółdzielczości najlepiej może przetrwać w tych instytucjach, które dobrze prosperują. Mogą sobie one wówczas pozwolić na przywoływanie tradycyjnych założeń poprzez współdziałanie, współpracę, wspieranie różnych instytucji o charakterze społecznym, szkół, organizacji potrzebujących pomocy finansowej. Chodzi o to, żeby pamiętać o zasadach spółdzielczych, idei spółdzielczej, bo w silnej fali wolnego rynku i pogoni za zyskiem i sukcesem, może to nam umknąć. A my nie powinniśmy pozwolić, żeby te wartości uległy zapomnieniu”.

Odnosił się także do prognoz dotyczących sytuacji w sektorze banków spółdzielczych: „Jeżeli politycy nowymi uregulowaniami prawnymi nie wpłyną negatywnie na ideę spółdzielczości i na działalność banków spółdzielczych, to gałąź ta nadal będzie się rozwijała. Banki spółdzielcze bardzo dobrze znają swoich klientów oraz ich potrzeby i są w stanie na nie szybko i skutecznie odpowiedzieć. Warto dodać, że bankowość spółdzielcza bardzo dobrze prosperuje także poza granicami naszego kraju – np. w Niemczech (DZ Bank), Austrii Reiffeisen Bank), Holandii (Rabobank) czy też Francji (Credit Agricole) – to tylko kilka przykładów. Jestem zdania, że powinniśmy być optymistami. Społeczeństwo nie ma możliwości odcięcia się od usług bankowych. Można nawet śmiało stwierdzić, że zapotrzebowanie na nie będzie stale wzrastać. Najbliższa przyszłość zapowiada duże zmiany, inwestycje w nowe technologie i sposoby obsługi klienta. Uważam, że sektor ma ogromne możliwości rozwoju i będzie je nadal wykorzystywał.”

Jan Jacek Pepłowski zmarł przedwcześnie i niespodziewanie w dniu 26 lipca 2019r.

(Rada Nadzorcza Banku Spółdzielczego w Płońsku 2018-2022)

Była Prezes Zarządu Teresa Kudlicka w ostatnim pożegnaniu podkreślała w szczególności, iż Jan Jacek Pepłowski był mądrym, bardzo dobrym i odpowiedzialnym człowiekiem, a przy tym obdarzonym życzliwym poczuciem humoru. Był też człowiekiem odważnym, uczciwym i głęboko etycznym a przy tym przyjaznym , towarzyskim, lubiącym ludzi oraz dobrą muzykę... – „Dla mnie osobiście, ale myślę że dla wszystkich członków Zarządów Banku na przestrzeni tych 30 lat pozostanie w pamięci wspierającym przyjacielem, przykładem człowieka, który cenił i kochał swoją pracę w gospodarstwie i tę w bankowości”.

Mówi się, że nie ma ludzi niezastąpionych. Mówi się też, że miarą wartości człowieka jest rozmiar pustki jaka po nim zostaje. Są chwile, w których żadne słowa nie dorównają wadze ciszy. Pamięć o Janie Jacku Pepłowskim pozostanie na zawsze nie tylko na kartach monografii o Banku ale i w dziełach, które współtworzył, a także w pamięci wszystkich, którzy mieli to szczęście spotkać Janka na swojej drodze.

(poniżej w galerii kilka fotograficznych wspomnień z Janem Jackiem Pepłowskim)

 

Powrót