„Zaświeć się na niebiesko" (Light it up blue)

2 kwietnia - Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – wspieramy akcję!

Bank Spółdzielczy w Płońsku w porozumieniu ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno- Wychowawczy im. św. Stanisława Kostki w Płońsku, Stowarzyszeniem „Spadochron" oraz NZOZ „Szansa" przyłącza się do tej akcji. Od 1 do 2 kwietnia po zmierzchu świecimy na niebiesko. Pracownicy Banku zaznaczą swoją solidarność niebieskimi elementami ubiorów.

W 2017 roku Bank Spółdzielczy w Płońsku przyłączył się do programu „Niebieska Wyspa“. Była to odpowiedź na apel Centrum Zdrowia „Szansa”, które prowadzi terapię dla osób z autyzmem. Przeszkoleni zostali wytypowani pracownicy Banku w zakresie komunikacji z osobami z autyzmem.

ONZ uznał autyzm za jeden z najpoważniejszych problemów ludzkości obok raka, cukrzycy, czy AIDS. Problem całościowych zaburzeń rozwojowych, dotyczyć może każdego z nas, niezależnie od rasy, miejsca zamieszkania, statusu ekonomicznego.

Szacuje się, że w Europie żyje 5 mln osób z autyzmem.

W Polsce ocenia się, że jedna osoba z autyzmem przypada na 300 mieszkańców. W sumie w naszym kraju żyje ok. 30 tys. osób z autyzmem i zespołem Aspergera.
Na co dzień jeszcze zbyt często spotykają się z brakiem akceptacji, negatywnymi komentarzami, odrzuceniem.

Tylko razem możemy to zmienić.

Wiadomo, że jednego dnia nie zmienimy wszystkiego, ale możemy wpłynąć na świadomość innych i tym samym ułatwić codzienne funkcjonowanie osobom z autyzmem i ich rodzinom z nami i między nami.

Na czym polega akcja - Light it up blue?

Od 2011 roku ponad 2000 budynków, w 180 miastach, 48 krajach na świecie zmienia oświetlenie na kolor niebieski. Wśród błękitnych obiektów znalazły się między innymi:, Empire State Building , Pałac Kultury i Nauki, Most Śląsko-Dąbrowski w Warszawie, Pomnik Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro, Opera w Sydney i wiele innych. W tym roku dołączył także Bank Spółdzielczy w Płońsku.

W przyszłym roku zaplanujemy także takie działania we pozostałych Oddziałach Banku.

Powrót